Říkáte, že nepodávat námitku, ale ani odvolání – takže rovnou to s nimi (ČSSZ) hnát k soudu?

Otázka:

Dobrý den, nerozumím tomuto Vašemu vysvětleni ve Vaší důchodové poradně – cituji Váš text: „Proti rozhodnutí ČSSZ rozhodně nepodávejte námitku (proti rozhodnutí ČSSZ se nepodává odvolání, ale námitka), protože by byla zamítnuta.“
Tedy říkáte, že nepodávat námitku, ale ani odvolání – takže rovnou to s nimi (ČSSZ) hnát k soudu? Děkuji za upřesnění, které bude vyjasňující i pro další čtenáře.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Říkáte, že nepodávat námitku, ale ani odvolání – takže rovnou to s nimi (ČSSZ) hnát k soudu?

Ne, musíte si přečíst celou otázku i moji odpověď, ne jen vytrhnout jednu větu (předpokládám, že myslíte tuto odpověď). Tazateli nevyšla ideálně doba pojištění a proti tomu je nesmysl se „odvolávat“, když je rozhodnutí správně (podle zákona), jenom se nám nelíbí výsledek. Námitka proti rozhodnutí, které je bezvadné a vydané v souladu s tím, jak žadatel požadoval, se samozřejmě zamítne. Změna data přiznání důchodu je zcela jiný institut a ten bylo třeba využít.

Samozřejmě, pokud je v rozhodnutí ČSSZ, je možné proti němu podat námitku a až proti rozhodnutí o námitce je možné podat žalobu k příslušnému krajskému soudu.