Při námitce ČSSZ zpětný nárok zamítla a snížila stupeň invalidity

Otázka:

Dobrý den, 20-ti leté dceři byl pro vážný zdravotní stav přiznán III.stupeň invalidity. Na doporučení úřednice ČSSZ podala bezprostředně námitku k datu přiznání inv.důchodu. Ve zdravotní dokumentaci byla snížená schopnost doložena zpětně cca 1,5 roku. Výsledkem jsme byli velmi zaskočeni. Zpětný nárok zamítli a zároveň III.stupeň změnili na II.stupeň, z důvodu nadhodnocení. Proti tomuto rozhodnutí lze podat jen soudní žalobu. Je možné, aby rozhodnutí jedné posudkové lékařky bez dalšího zkoumání takto přehodnotili? Dcera je po těžké operaci mozku, stále neschopna dokončit střední školu. Moc děkuji za radu, jak postupovat.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Při námitce ČSSZ zpětný nárok zamítla a snížila stupeň invalidity

Ano, tento postup je možný. Při uplatnění námitky se znovu kompletně posuzuje zdravotní stav a může se stát, že je prvoinstanční posudek nadhodnocen a dojde ke snížení uznaného stupně invalidity (nebo dokonce i k oduznání invalidity). Na tuto možnost v důchodové poradně opakovaně upozorňuji.

V této situaci máte možnost podat proti rozhodnutí o námitce žalobu (jak jste byli poučeni v námitkovém rozhodnutí). Další variantou je podat žádost o změnu výše invalidního důchodu. Pak by dceru mohla znovu posuzovat posudkové lékařka, která ji uznala invalidní ve III. stupni. Zda ale “půjde proti” námitkovému lékaři, nedokáži odhadnout.