Je při posuzování poklesu pracovní schopnosti možné sečíst obě kategorie sluchového postižení?

Otázka:

Dobrý den,
chci se zeptat, zda se při posuzování poklesu pracovní schopnosti “sčítají procenta” u podktategorií jednoho druhu postižení. Mám sluchové postižení – středně těžká nedoslýchavost (20 %) a silný tinnitus (25 až 35 %) – je při posuzování poklesu pracovní schopnosti možné sečíst obě kategorie sluchového postižení, nebo se vždy posuzují odděleně? Dočetl jsem se, že nelze sčítat procenta u dvou různých postižení, ale nenašel jsem, jak to je, když se jedná o podkategorie jednoho postižení, zde sluchového. Děkuji za odpovď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je při posuzování poklesu pracovní schopnosti možné sečíst obě kategorie sluchového postižení?

Ne, procenta poklesu pracovní schopnosti se nikdy nesčítají a to ani, pokud jde o “podkategorie”. Vždy se určí postižení, které má největší dopad na pokles pracovní schopnosti a to je možné navýšit nejvíce o 10 procentních bodů – § 2 odst. 3 vyhlášky č. 359/2009 Sb..