Je posudkovému lékaři lepší tvrdit, že nepracuji?

Otázka:

Chtěla bych se zeptat, mám invalidní důchod 3. stupeň na psychické problémy a v posudku mám uvedeno, že nejsem schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Problém je ten, že mám hypotéku na byt a důchod mi činí cca 6.500 Kč a bez práce to nezaplatím. Nadále pracuji na plný úvazek jako zaměstnankyně. Zajímalo by mě teda, co se stane, až mě pozvou na posudkovou komisi, zda o něj přijdu nebo zda posudkový lékař si může nějak zjistit, že pracuji na plný úvazek? Většinou jsem slyšela, že se ptají dotyčné osoby, zda pracuje, je lepší tvrdit, že nepracuji?

Odpověď:

Je posudkovému lékaři lepší tvrdit, že nepracuji?

Co znamená informace, že nejste schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, jsem vysvětloval v této předchozí odpovědi v důchodové poradně.

Posouzení zda zdravotní stav nadále odpovídá některému stupni invalidity, vždy záleží na rozhodnutí posudkového lékaře. Svoje minulé i současné pracovní zařazení sdělujete posudkovému lékaři na tzv. „profesním dotazníku“. Z těchto údajů lékař primárně vychází, ale i posudkový lékař je zaměstnancem České správy sociálního zabezpečení. ČSSZ vede údaje o všech zaměstnancích u všech zaměstnavatelů (kromě ozbrojených složek), takže pokud lékař pojme podezření, že neuvádíte pravdivé údaje, snadno si ověří, zda skutečně pracujete, či nikoliv.