V posudku není uvedeno, zda jsem schopná práce za mimořádných podmínek

Otázka:

Dobrý den, byl mi přiznám inv. důchod III. stupně, ale ani posudek, ani rozhodnutí čssz neobsahuje stanovení, zda jsem schopná práce za mimořádných podmínek. Je to pro mě dost rozhodující, protože pokud to tam nemám, budu muset vracet podporu v nezaměstnanosti za období, za které mi přiznali důchod zpětně. Pokud by tam tato věta byla, tak by to s registrací na úřadu práce bylo v pořádku, ale nevím jak dosáhnout, aby to tam “někdo” dopsal. Přitom je to stanovené ve vyhlášce jako náležitost posudku.
Rozhodnutí už jsem obdržela a nechci aby pokud podám námitku jen kvůli té jedné větě došlo k novému posuzován. Děkuji mockrát

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V posudku není uvedeno, zda jsem schopná práce za mimořádných podmínek

O tom zda posuzovaný je nebo není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek rozhoduje posudkový lékař na základě posouzení zdravotního stavu (nikoliv na základě přání posuzovaného). Pokud tato informace na posudku o invaliditě uvedena není, nejste “schopná výdělečné činnosti ani za zcela mimořádných podmínek” a v evidenci úřadu práce být nemůžete a ani nemůžete pobírat podporu v nezaměstnanosti. Informace, že posuzovaný není schopen výdělečné činnosti ani za zcela mimořádných podmínek se do posudku přestala psát proto, že to v lidech navozoval dojem, že nesmí pracovat, což není pravda. Zmínka o mimořádných podmínkách by v posudku byla pouze v případě, že byste byla schopná výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

O nové posouzení zda se vám “mimořádné podmínky” týkají můžete požádat prostřednictvím vaší OSSZ. Bez nového posouzení zdravotního stavu, ale nový posudek vydán nebude.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď, ale stále nechápu, jak je možné že se to do posudku přestalo psát, když je to uvedené v náležitostech posudku ve vyhlášce. To pak posudky neodpovídají zákonu, ne?
Děkuji, hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jedná se pouze o vyhlášku, nikoliv o zákon. A přesto ne, nejde o její porušení. V případě, že je posuzovaný schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, je to v posudku uvedeno (jak vyžaduje vyhláška). Důvody jsem vysvětlil výše.