Je péče o rodiče vyloučenou dobou?

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda se doba péče o osobu blízkou v II.stupni závislosti zahrnuje do doby vyloučené při výpočtu osobního vyměřovacího základu.
Od 11. června 2018 pečuji o svého otce , kterému byla tato závislost přiznána a vzhledem ke společné domácnosti došlo i k obnovení mého vdovského důchodu. Rozhodla jsem se v blízké době požádat o starobní důchod a tak jsem si vyplnila vaší excelovskou kalkulačce tabulku (https://www.naseduchody.cz/duchodova-kalkulacka.html). Tam jsem zjistila , že pokud vyplním v příslušném roce 2019 365 dní do doby vyloučené navýší se mi můj osobní vyměřovací základ. V roce 2018 jsem tam doplnila jen část do konce roku, vzhledem k tomu, že jsem byla před tím zaměstnána. Vím, že musím požádat písemně při žádosti o starobní důchod o rozhodnutí ,aby mi byla tato doba uznána jako doba vyloučená, ale nevím zda jsem správně uvažovala při vyplnění tabulky a nevztahuje se to jen na výpočet v průměru daného roku. Předem moc děkuji za informaci.

Doplněno:

Dobrý den , mám ještě jeden dotaz
doba vyloučená podmínky proo její výpočet : V § 5 odst. 2 písm. a) téhož zákona je pak uvedeno: https://poradna.naseduchody.cz/evidence-na-uradu-prace-po-naroku-na-starobni-duchod-a-vyloucena-doba/ pro mně je to dost složitě popsáno
Mám to chápat tak, že za dobu vyloučenou mohu při výpočtu mít maximálně 1 rok před 55 rokem a maximálně 2 po něm a to vždy , když je placená podpora , (rekvalifikace) ? Zbylá doba není dobou vyloučenou ? ( Dny s podporou, včetně rekvalifikace celkem 895, z toho 561 před mými 55 narozeninami. Dny bez podpory před mými 55 narozeninami 369 dní a po 55 narozeninách 102 dní. Dotaz mám pouze pro výpočet osobního vyměřovacího základu . Moc děkuji za odpověď, nějak se v tom ztrácím

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je péče o rodiče vyloučenou dobou?

Ano, doba péče je vyloučenou dobou a při výpočtu na důchodové kalkulačce uveďte za rok 2018 204 vyloučených dní (plus příp. vyloučené dny ze zaměstnání) a v roce 2019 uveďte 365 vyloučených dní. O zhodnocení vyloučených dob žádat nemusíte. To je třeba pouze v případě, že máte ve stejné době (v souběhu) zúčtován i příjem (vyměřovací základ) např. ze zaměstnání, který by měl před vyloučenou dobou při výpočtu důchodu přednost. Pokud při péči zaměstnaná nejste, žádný vyměřovací základ se vám nehodnotí a rovnou půjde o vyloučenou dobu.

Evidence na úřadu práce se hodnotí v rozsahu popsaném v tomto článku. Ve stejném rozsahu se jedná i o vyloučenou dobu. Pokud jste pobírala podporu, jedná se vždy o vyloučenou dobu (bez jakéhokoliv omezení). Omezena je pouze doba, kdy jste byla na úřadu práce bez nároku na podporu – před 55. rokem na jeden rok, za celý život na tři roky. Z vámi uvedených dob se vám nebudou hodnotit pouze 4 dny před 55. rokem, kdy jste nepobírala podporu (hodnotí se rok, tj. 365, ale vy jste byla na ÚP bez podpory 369 dní). Zbytek bude vše vyloučenou dobou.