Jak postupovat, pokud bych chtěla po skončení podpory v nezaměstnanosti požádat o uznání vyloučené doby?

Otázka:

Žádost o uznání vyloučené doby – teta
Dobrý den,
pečuji o tetu ve III. stupni závislosti ve společné domácnosti. Sama jsem momentálně nezaměstnaná (56let). Jak postupovat, pokud bych chtěla po skončení podpory v nezaměstnanosti požádat o uznání vyloučené doby s ohledem na péči o tetu ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak postupovat, pokud bych chtěla po skončení podpory v nezaměstnanosti požádat o uznání vyloučené doby?

Péče o osobu závislou na péči jiné osoby i evidence na úřadu práce jsou hodnoceny jako vyloučená doba. V tomto případě se o nic nežádá.

O zhodnocení vyloučené doby se žádá v situaci, kdy by byla vyloučená doba získána v souběhu s vyměřovacím základem (výdělkem), protože by vyměřovací základ měl přednost před vyloučenou dobou. Pak je možné požádat, aby se nehodnotil vyměřovací základ, ale vyloučená doba. To ale není vaše situace.

Otázka doplněna:

Děkuji pane Mařík za velmi rychlou odpověď. Jen bych se chtěla ujistit – je to tak, jak píšete, i za situace, kdy se jedná o tetu, tedy není to osoba blízká?
Děkuji Vám za doplnění a zdravím,

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Hodnocení péče při výpočtu důchodu se věnuji v tomto článku. Aby se vám péče hodnotila (také jako vyloučená doba), musíte s tetou žít ve společné domácnosti, protože nejde o osobu blízkou ve smyslu § 24 zákona č. 155/1995 Sb. Tuto podmínku podle informace z prvního dotazu splňujete.