Bude mi opět obnoveno vyplácení vdovského důchodu, když od června 2018 pečuji o svého otce?

Otázka:

Narodila jsem se 30.9.1958. Manžel zemřel 23.3.2012. Vdovský důchod jsem pobírala rok.
Od března 2014 do června 2016 jsem pečovala o svoji matku (ve společné domácnosti) , které byl v této době přiznám příspěvek na péči II. stupně závislosti. Po tuto dobu mi bylo obnoveno vyplácení vdovského důchodu. Bude mi opět obnoveno vyplácení vdovského důchodu , když od června 2018 pečuji o svého otce ( ve společné domácnosti ) a je mu též přiznám příspěvek na péči II.stupně závislosti ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude mi opět obnoveno vyplácení vdovského důchodu, když od června 2018 pečuji o svého otce?

Záleží na tom, zda jste začala pečovat do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod. Píšete totiž o červnu 2016 a červnu 2018, ale tato podmínka se sleduje s přesností na dny. Pokud péče začala do dvou let, vdovský důchod vám bude zpětně přiznán a doplacen. Nyní již půjde o trvalé přiznání.

Otázka doplněna:

To znamnená, pokud tomu dobře rozumím, že když mi byl první vdovský důchod vyplacen do 16.6.2016 ( ke dni 17.6.2016 nastoupila moje maminka do zdravotnického zařízení, kde již zůstala – tím pádem skončila moje péče a nárok na vyplácení vdovského důchodu) a období poskytování péče ve II.stupni závislosti na mého otce je od 11.6.2018 a stále trvá. Takže podmínka do dvou let je splněna.

Znamená to, že v tomto případě již splňuji podmínku za trvalý vdovský důchod ???
e) dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Pochopila jsem to správně ???

Za případnou další odpověď Vám moc moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, situaci chápete správně. Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám vznikne a od července 2018 již splňujete podmínku dosažení věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození, a z tohoto důvodu budete mít vdovský důchod již přiznán trvale.