Je mi jasné, že do skutečně odpracovaných roků se nezapočítává vyloučená doba

Otázka:

Počítala by se základní vojenská služba do skutečně odpracovaných roků?
Dobrý den.
Počítala by se základní vojenská služba do skutečně odpracovaných roků v případě potřeby?
Je mi jasné, že do skutečně odpracovaných roků se nezapočítává vyloučená doba, tj. např. nemoc, OČR, péče o dítě do věku 4 let, evidence na ÚP. Do vyloučené doby ale také patří základní
vojenská služba. Ta ale byla povinná. Myslím si, že
každý „branec“, kdyby měl možnost výběru, by dal přednost nástupu do práce před nástupem základní vojenské služby. Dle mého názoru by základní vojenská služba měla být započtena do skutečně odpracovaných roků.
Také Vám děkuji za odpověď ohledně vyloučené doby v případě studia po dovršení plnoletosti.
S vašim tvrzením, že to neovlivní výši OVZ ale nelze úplně souhlasit.
Může dojít, a to v případě dokočeného studia na vysoké škole již dochází, že počet vyloučených dob překročí 1825 dní a pak to ovlivní výši OVZ.
V případě, že ale pojištěná osoba při podání žádosti o důchod toto číslo nepřekročí, pak máte úplnou pravdu.
Děkuji Vám za odpověď na můj nový dotaz.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi jasné, že do skutečně odpracovaných roků se nezapočítává vyloučená doba

To je vám ale jasné špatně. Vyloučená doba nijak nesouvisí s tím, zda se uvedené doba hodnotí jako náhradní doba pojištění. Jak se která doba hodnotí při výpočtu důchodu, přehledně popisuji v tomto článku. Vyloučená doba ovlivňuje výpočet OVZ (tj. průměrného měsíčního výdělku v dnešní hodnotě peněz) a se získanou dobou pojištění nemá nic společného. Náhradní doba pojištění je doba, za kterou nebylo odváděno pojistné, ale toto období je v určitém rozsahu hodnoceno při výpočtu doby pojištění. Doba výkonu základní vojenské služby je náhradní dobou pojištění, které se hodnotí plně, tj. na 100 %.

Ano, správně jste si předčetl paragraf, na který jsem vás odkázal v minulé odpovědi. Pokrácení vyloučené doby nad 1825 má oproti situaci, kdy by se hodnotilo celých prvních šest let studia po 18. roce jako vyloučená doba, velmi malý vliv na výpočet důchodu.