Je mi 60 let a pobírám invalidní důchod 3. stupně. Měl bych zažádat o předčasný důchod?

Otázka:

Je mě 60 let a pobiram invalidní důchod 3 stupně, kterých bych měl pobírat do odchodu do starobního důchodu, známý mě řekl že při situaci která je bych měl zažádat o předčasný důchod aby se po přechodu do starobního důchodu můj nezhoršily kvůli úpravám které chystá vláda.dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi 60 let a pobírám invalidní důchod 3. stupně. Měl bych zažádat o předčasný důchod?

U poživatele invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně není možné provést postup s odloženou výplatou předčasného důchodu (§ 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.), a i kdyby to šlo, tak bych to někomu, kdo dosáhne důchodového věku za 4 až 5 let, neradil. Když si o předčasný důchod požádáte, bude žádost o předčasný starobní důchod zamítnuta, protože takto pokrácený předčasný důchod vám vyjde nižší, než je váš invalidní důchod. Tím si akorát uzavřete možnost požádat si o starobní důchod např. k datu dosažení důchodového věku, kdy by vám mohl starobní důchod vyjít vyšší – § 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.

To, co vám známý radí, je samozřejmě nesmysl. Ať se věnuje něčemu, čemu rozumí a neplete lidi kolem sebe v oblasti, o které nic neví. Je neuvěřitelné, jak lidi zblbne jeden rok, kdy výpočet vycházel lépe před koncem roku.