Pobírám ID 2. stupně a jsem evidovaná na úřadu práce. Mám si zažádat o předčasný důchod podle starých pravidel?

Otázka:

Dobrý den, narodila jsem se 22. 2. 1963, mám 2 děti, odpracovaných 40 roků a v červenci 2023 jsem si vyplnila formulář „Uplatnění nároku na dávku důchod.pojištění“. Ukončila jsem pracovní neschopnost 30 dní od přiznání ID, takže od 1. 9. 2023 pobírám ID 2.stupně a jsem evidovaná na úřadu práce. Chodím s pomocí 2 franc.holí a čeká mě operace s rekonvalescencí 6-12 měsíců. Prosím Vás o radu: mám si zažádat o předčasný důchod podle starých pravidel (do 31. 8. 2023) nebo si přivydělat k ID podle možností a odejít do starobního důchodu 22. 10. 2026 ? Mockrát Vám děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám ID 2. stupně a jsem evidovaná na úřadu práce. Mám si zažádat o předčasný důchod podle starých pravidel?

Zde záleží především na tom, zda, jak dlouho a jakém rozsahu zvládnete se svým zdravotním stavem pracovat. Pokud do dosažení důchodového věku, i když s případnými přestávkami, kdy byste byla evidovaná na úřadu práce, rozhodně bych volil variantu nyní nežádat o předčasný důchod, i když za starých podmínek. U takto pokráceného předčasného důchodu se často stává, že předčasný důchod nevyjde o moc vyšší, než je přiznaný invalidní důchod pro invaliditu II. stupně.

Z hlediska výše starobního důchodu bude výrazně lepší varianta počkat na dosažení důchodového věku. To, zda dokážete ještě pracovat, bohužel musíte zvážit sama.