Je lepší si doplatit chybějící rok doby pojištění?

Otázka:

Dobrý den, chci podat žádost o invalidní důchod. Na OSSZ jsem byl minulý týden pro zjištění informací jaké podklady budu potřebovat. Podklady již mám a zítra si jdu nechat vyplnit žádost.
V červnu 2007 jsem zdárně ukončil studium na VŠ, poté přes rok pracoval a následně odjel na rok do zahraničí, kde jsem si platil pouze zdravotní pojištění a sociální pojištění měl v ČR pozastaveno. Po návratu do ČR jsem si opět sociální pojištění platil a stále platím.
Je lepší si za rok, kdy jsem zde nebyl pojištěn toto pojištění doplatit? Do žádosti chci uvést datum vzniku invalidity od roku 2007.
Děkuji.

Odpověď:

Je lepší si doplatit chybějící rok doby pojištění?

Otázka nestojí tak, jestli je lepší si chybějící dobu doplatit (to spíše ano, i když bych o vás potřeboval vědět více údajů a lepší by bylo doplácet až byste byl uznán invalidní a věděl byste datum vzniku invalidity), ale jestli je možné chybějící dobu doplatit. Vzhledem k tomu, že “bez uvedení důvodu” je možné doplácet jen jeden rok zpětně a starší období je možné doplatit pouze v případech popsaných v článku o dobrovolném důchodovém pojištění, doplatit pojištění ve vašem případě stejně není možné.

Výpočet důchodu se provádí z dob získaných před přiznáním důchodu (v případě invalidity trochu zjednodušuji), takže v případě, že by vám datum vzniku invalidity bylo skutečně stanoveno k roku 2007, neměla by chybějící doba pojištění po tomto datu vliv na výpočet důchodu.