Jde si zvýšit velmi nízký starobní důchod placením pojištění poslední rok před důchodem?

Otázka:

Dobrý den. Jsem od února 2015 v invalidním důchodu 2.stupně. Předtím jsem byla od ledna 2010 v plném inval. důchodu. Požádala jsem si o předčasný důchod o 360 dnů. Od ČSSZ jsem dostala odpověď, že můj současný invalidní důchod 5977 Kč je vyšší než důchod starobní, který mě vypočítali na 5250 Kč a tedy nadále budu pobírat inv. důchod do doby, kdy mě vznikne nárok na starobní důchod a o ten si mám znovu pak požádat. Uvažuji o tom, že pokud bych si zbývající dobu platila dobrovolné důchodové pojištění, zda by se mě zvýšila částka vypočítaného starobního důchodu. Pokud by to ovlivnilo výši výpočtu starobního důchodu, jaká nejvyšší částka měsíčně je možná a o kolik by to navýšilo výslednou výši starobního důchodu, tak aby se to vyplatilo? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jde si zvýšit velmi nízký starobní důchod placením pojištění poslední rok před důchodem?

Bez znalosti konkrétní situace a ideálně propočítání variant není možné dávek odpovědné rady v oblasti dobrovolného důchodového pojištění.

Obecně mohu pouze sdělit, že vzhledem k tomu, jak velmi nízký vám vyšel předčasný starobní důchod a způsobu, jak se starobní důchod počítá, není možné placením dobrovolného důchodového pojištění v posledním roce před přiznání důchodu dosáhnout zásadního zvýšení důchodu tak, aby bylo dosaženo rozumné návratnosti.

Maximální vyměřovací základ je necelých 1.300.000 Kč. Při dobrovolném důchodovém pojištění platíte 28 % z této částky, tj. zaplatila byste okolo 360.000 Kč. Nemyslím si, že by se vám důchod v tomto případě zvedl více než o 1.500 až 2.000 Kč. Vzhledem k výpočtu starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu to však může být i mnohem méně. Tomto případě však trochu fabuluji.