Pobírám podporu a invalidní důchod. Od kdy požádat o starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den,
pobírám invalidní důchod 1. st. a jsem na úřadu práce 6. měsíc. Nárok na starobní důchod mám od srpna 2015, ale jelikož mně finančně vyšel lépe inv. důchod + dávka UP, ještě jsem o starobní důchod nepožádala. Od ledna 2016 bych měla nastoupit do zaměstnání na dobu určitou za dlouhodobou PN, nejméně na půl roku. Nevím, jak mám postupovat, zda si požádat od ledna 2016 o starobní důchod nebo mám pracovat + pobírat invalidní důchod. Můžete mi prosím poradit jaká varianta je pro mě finančně výhodnější? Starobní důchod se vypočítává ze mzdy i inv. důchodu? Pro urč. omezení jsem pracovala na zkrácený úvazek. Dostala bych starobní důchod zpětně od data, který mi byl vypočítán nebo od ledna 2016, kdybych nastoupila do zaměstnání? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pobírám podporu a invalidní důchod. Od kdy požádat o starobní důchod?

Jaký způsobem se vypočítává starobní důchod při předešlém pobírání invalidního důchodu, máme popsáno v tomto článku.

V současné době je skutečně vhodné vybrat podporu v nezaměstnanosti a po jejím ukončení si požádat o starobní důchod (jak už jsem vám doporučoval minule). Zpětně k datu dosažení důchodového věku si o starobní důchod nežádejte – za toto období byste musela vracet podporu v nezaměstnanosti a starobní důchod by vám ČSSZ doplatila pouze v rozdílu mezi spočítaným starobním a vámi vyplaceným invalidním důchodem. Tímto postupem byste úplně vymazala smysl, proč jste zůstávala v evidenci úřadu práce, tj. pobírat po tuto dobu vyšší částku než byste měla starobní důchod.

O starobní důchod si tedy požádejte od data, kdy již nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (obecně vychází výpočet v roce 2016 lepší). Zda poté budete nebo nebudete pracovat už není pro rozhodování, zda důchod přiznat, rozhodující.