Snížení invalidního důchodu dva měsíce před starobním důchodem

Otázka:

Dobrý den, 27. 10. 2014 mě byl po devíti letech odebrán plný invalidní důchod z 3. stupně na 1. stupeň. 5. 4. 2015 jsem nastoupila do starobního důchodu. Do ledna 2015 mi byl vyplácen plný důchod. 2. a 3. měsíc 2015 částečný. Dnes mi sdělila OSSZ, že starobní budu mít nižší než invalidní. Je to tím, že jsem 2 měsíce před nástupem do starobního pobírala částečný důchod? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Snížení invalidního důchodu dva měsíce před starobním důchodem

Podle zákona o důchodovém pojištění není možné přiznat nižší starobní důchod, než je aktuálně vyplácený invalidní důchod. Ve vašem případě bohužel došlo ke snížení invalidního důchodu těsně před dosažením důchodového věku a pro výše uvedené porovnání bude použita aktuální výše invalidního důchodu, tj. výše invalidního důchodu I. stupně.

Pokud by vám invalidní důchod snížen nebyl a vy byste si požádala o starobní důchod, který by vyšel nižší invalidní důchod III. stupně, žádost by byla zamítnuta a nadále byste pobírala invalidní důchod.

Nedá se tedy přímo říci, že budete mít starobní důchod nižší kvůli snížení invalidního důchodu (starobní důchod by velmi pravděpodobně vyšel stejně), ale vzhledem k tomu, že by vyšel nižší než invalidní důchod (jak vám sdělili), byla by žádost zamítnuta a vy byste měla dále (vyšší) invalidní důchod III. stupně. V důstedku tedy skutečně budete brát méně kvůli snížení invalidity (i když půjde o jiný druh důchodu).

Zákonná úprava
§ 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:

Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu více důchodů téhož druhu nebo na výplatu starobního nebo invalidního důchodu, vyplácí se jen jeden důchod, a to vyšší.