Je možné za odpracovanou dobu zvýšit invalidní důchod?

Otázka:

Pobírám inval.důchod III.stupně pracovala jsem 3,7roku v chr.dílně.po této době jsem byla na OSSZ jestli mi bude z těchto odpracovaných let něco započítáváno do inval důchodu/na doporučení účetní/Tam m řekla že se musí žádat od které doby mám nárok na starobní důchod i když jsem poukázala na to že mám invalitidu trvalou III.stupně přesto toto sepsala a bylo mi zdělěno že nárok je 7:4:2010 a starobní se zamítá
Když jsem se znovu dotazovala na OSSZ tak mě bylo řečeno že jsme neměli žádat o starobní důchod a dalo se to započítat do inv.důchodu/zděleno po mém dotazu na OSSZ.No vyrazilo mi to dech protože jsem myslela že mi poradí ale asi ne jenom mi bylo řečeno at přijdu znovu po dovršení 65 let /2015/kde bede převeden na starobní a roky dopočteny. Myslím že budu poškozena rozhodnutím úřednice!!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné za odpracovanou dobu zvýšit invalidní důchod?

Nechat si přepočítat invalidní důchod za výdělečnou činnost vykonávanou po přiznání invalidního důchodu není možné. Tato doba a vyměřovací základy (výdělky) je možné zhodnotit až při žádosti o starobní důchod. Podle toho co popisujete, jste si o starobní důchod požádala, ale nevyšel vám vyšší než ke dni přiznání vyplácený invalidní důchod a z tohoto důvodu byla žádost o starobní důchod zamítnuta (nemůže vám být přiznán nižší starobní důchod).

Sice neznám detaily vašeho případu, ale obecně je postup OSSZ ve vašem případě správný a nevidím na něm žádné pochybení – pokud mi lépe popíšete, v čem spatřujete pochybení OSSZ, mohu to posoudit.

V 65 letech vám žádné “roky dopočteny” nebudou – jde v podstatě pouze o přejmenování vašeho invalidního důchodu na starobní.