Jaký je můj názor na natahování rozhodného období?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,

tak jak postupně zkoumám problematiku, podmínky (konstrukci) pro stanovení výpočtu výše starobního důchodu, dovolil bych se zeptat na Váš osobní názor ohledně zákonem stanoveného „natahování“ rozhodného období, § 18. Za sebe to můžu v dnešní době a ve svém věku zhodnotit chápavým způsobem (demografie, prohlubující se deficity důchodového systému, udržitelnost průběžného důchodového systému, větší soudržnost pracujícího jedince, pokud chce „odpovídající“ státní důchod, apod).
Uvědomuji si, že je to i osobní volba, která dává ještě možnost se rozhodnout jinak (jiné soukromé zabezpečení). Přesto mi přijde zrušení pevné délky rozhodného období 30 let, vs současné znění § 18 neférové a tvrdé, než nově schválený posun věku odchodu do důchodu. Uvažuji-li dál pouze hypoteticky rozhodné období by mělo být stanoveno na hranici 35 let, tzn. mělo by odpovídat nynější minimálně stanovené započítané doby pojištění (náhradních dob) 35 roků. (Těžko se natahuje vlastní délka života člověka s jeho různými životními osudy). Pokud na někoho vychází datum důchodového věku během roku 2038, natvrdo dostane, nemýlím-li se, rozhodné období ve výši 45 let, ti mladší skoro 50 let! Dříve byl takový počet let otázkou práce nad nárok, dnes už snad ani nemá pro většinu význam a je i nedosažitelný. Sám v tomto nastavení vidím negativně celkové rozmělnění relativně vysokých výdělků v nejlepších letech pracovního nasazení do celého rozhodného období.
Jiným pohledem na podstatu rozhodného období do budoucna, je i sdělení nynějšího nejpovolanějšího pána, že v důchodu máme odžít průměrně 21,5 let, v podstatě 1/4 života. I z toho čísla se dá lehce odvodit v případě vykonání studia VŠ, že jedinec dá maximálně kolem 40 let. Výsledkem výše popsané této problematiky je pro mě, že nastavení parametru rozhodného období je tak vágní. Samozřejmě není do budoucna vyloučena další zákonná úprava, která může vše nově převrátit.

Omlouvám se za delší vyjádřený dotaz

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký je můj názor na natahování rozhodného období?

Rozhodné období je doba, ze které jsou hodnoceny vyměřovací základy (výdělky). Začíná rokem, ve kterém bylo žadateli 19 let (ne dříve než rokem 1986) a končí posledním celým rokem před přiznáním důchodu – § 18 zákona č. 155/1995 Sb.. Pouze ve velmi specifických případech je to jinak. Smyslem prodloužení rozhodného období na celou „pracovní kariéru“ je to, že je to nejspravedlivější.

Před rokem 1996 se hodnotilo pouze 5 nejlepších let z posledních 10 let před přiznáním důchodu. Pokud měl někdo nízké výdělky, ale dokázal je v posledních málo (stačilo 5) letech před důchodem zvýšit, mohl pobírat výrazně vyšší důchod než člověk, který měl velkou část života výdělky vysoké, ale v posledních 10 letech před přiznáním důchodu je měl z nějakého důvodu nižší. To nebylo příliš spravedlivé. Naopak co může být spravedlivější, než započítat výdělky za celý život?

V délce rozhodného období určitě problém nevidím. Klidně bych dokázal vyjmenovat 10 jiných problému, které jsou v této oblasti důležitější.