V rozhodném období mám měsíc bez zaplaceného důchodového pojištění

Otázka:

Dobrý den,
v rozhodném období mám měsíc 1.9.-30.9.1986
bez zaplaceného důchodového pojištění, do práce jsem po prázdninách nastoupila až od 1.10.1986. Poradíte mi prosím, co s tím? Z rozhodného období se ten měsíc odečte ( vynechá )?
Předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V rozhodném období mám měsíc bez zaplaceného důchodového pojištění

S tímto neuděláte nic. Pokud jste nebyla pojištěná (sociální pojištění tedy v této době ještě neexistovalo), tak dnes už nemáte jak tuto dobu „dopojistit“. Tato doba vám bude chybět.

Tato doba se z rozhodného období „nevynechá“. „Vynechávají“ se pouze vyloučené doby, ale chybějící doba není vyloučená doba. Nebude vám zde hodnocen žádný výdělek, ani vyloučená doba.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď, ještě Vás poprosím – k rozhodnému období,
je to tak, že RO se stanoví podle data přiznání důchodu, tím se myslí přiznání řádného starobního důchodu,
i kdyby se odcházelo do předčasného důchodu, délka rozhodného období se nezmění, že
děkuji, hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, takto být rozhodné období staveno nemůže. Kdybyste důchodového věku dosáhla v roce 2023, ale do předčasného starobního důchodu odcházela v roce 2020, tak nemůže být rozhodné období 1986 až 2022, tj. i za roky, které ještě nenastaly.

Pokud je starobní důchod přiznán k datu v roce 2020, je rozhodné období 1986 až 2019. Pokud je starobní důchod přiznán k datu v roce 2023, je rozhodné období 1986 až 2022 atd. Kdy je dosaženo důchodového věku, není rozhodné. Důležité je datum přiznání důchodu.