Jaké jsou možnosti, jelikož peníze nepobírám a z podstaty mé invalidity nemohu ani pracovat?

Otázka:

Dobrý den, řeším problém kdy jsem se dostal do situace kdy mi byl přiznána invalidita 3 stupně, nicméně nebyl mi přiznán důchod z důvodu nesplnění let soc. pojištění.
Shodou okolnosti a doby léčby nedosahuji ani na minimální roky pro starobní důchod.
Chtěl bych se zeptat jaké jsou možnosti jelikož peníze nepobíram a z podstaty mé invalidity nemohu ani pracovat.

Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaké jsou možnosti, jelikož peníze nepobírám a z podstaty mé invalidity nemohu ani pracovat?

Zbývající možností je pak si potřebou dobu pojištění doplatit. Za jakých podmínek je to možné, vysvětluji zde.

Otázka doplněna:

Zdravim, diky za odpoved.Jedna se o otce psal jsem jeho jmenem.

Jestli to dobre chapu je tedy moznost doplatit rok zpetne v navaznosti na neco nicmene chybi 4 roky tj 5l za poslednich 10l takze by si moc nepomohl. Problem je ze v teto azbe mu chybi 4 roky. Za poslednich 20 let bohuzel byl jako OSCV jeste v dobe kdy nebylo povinne platit soc. pojisteni vlivem nizkych prijmu tak jej samozrejme neplatil, pote byl nezamestnany.

Je tedy moznost nyni zacit platit dobrovolne soc. pojisteni po tu nejnizsi dobu tj aby doplatil postupne 5l? co pak musi udelat co presne? Lze to vubec za predpokladu plne invalidity ? Vyplaci se pak invalidni duchod zpetne ode dne priznani invalidity ?

Dekuji moc

Odpověď doplněna:

Nárok na důchod vznikne až ode dne doplacení pojistného, nikoliv zpětně. Pokud byl váš otec dlouhodobě v evidenci úřadu práce, je možné doplatit i tuto dobu, která se již nehodnotí (úřad práce se hodnotí v tomto rozsahu). Zajděte si s otcem na vaší OSSZ, kde vám mohou spočítat, zda je možné pojištění jednorázově doplatit a kolik by to bylo.

Platit průběžně je možné, ale je otázka, zda se to vyplatí, protože výše důchodu bývá v těchto případech velmi nízká a tito lidé beztak berou dávky hmotné nouze, které se po přiznání důchodu sníží nebo odejmou.

Pokud k doplacení pojistného dojde za více než 30 dní od obdržení rozhodnutí, je třeba uplatnit novou žádost o důchod.