Co dělat po ukončení neschopenky po přiznání invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
jsem zaměstnancem firmy. Onemocněl jsem rakovinou. Po uplynutí podpůrčí doby v pracovní neschopnosti jsem zažádal o invalidní důchod. Byl mi přiznán invalidní důchod 3 stupně na 1 rok. V den, kdy mi končí podpůrčí doba a začíná inv. důchod mi zároveň lékařka ukončí pracovní neschopnost. Chtěl bych se zeptat, jaký vztah mi tímto úkonem vznikne k zaměstnavateli, popřípadě jaké jsou možnosti. Dále bych se chtěl zeptat, zda je možné pracovat v plném invalidním důchodu, případně jaké jsou omezení. Zda je možné si zažádat o částečný invalidní důchod třeba už po půl roce, abych mohl jít pracovat bez omezení. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Co dělat po ukončení neschopenky po přiznání invalidního důchodu?

Přiznáním invalidního důchodu třetího stupně nedochází k ukončení pracovního poměru u vašeho zaměstnavatele. Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti byste tedy měl nastoupit do zaměstnání, příp. se se zaměstnavatelem dohodnout na jiném postupu – neplacené volno, zkrácený úvazek, ukončení pracovního poměru dohodou apod.

Pokud vám to zdravotní stav dovoluje, můžete i při pobírání invalidního důchodu 3. stupně nastoupit do zaměstnání a určitě si nemusíte žádat o snížení invalidního důchodu – na toto téma naleznete v důchodové poradně mnoho dotazů.