Invalidní důchod mě byl uznán před 3 roky, ale problémy jsem měl již na škole

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod 3. stupně na psychické problémy. Jelikož nemám odpracované potřebné roky tak nepobírám žádné peníze. Invalidní důchod mě byl uznán před 3 roky, ale tyto problémy jsem měl již na škole a proto jsem nemohl ani pracovat a 10let jsem byl jen doma. Je možno nějak žádat o invalidní důchod zpětně? tak aby mě byl uznán invalidní důchod z mládí a měl tedy možnost pobírat peníze? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod mě byl uznán před 3 roky, ale problémy jsem měl již na škole

Ano, můžete požádat o nové posouzení zdravotního stavu, ve kterém budete požadovat datum datum vzniku invalidity více do minulosti. Posudkový lékař vás poté posoudí a určí, zda invalidita skutečně vznikla již více v minulosti.

S invalidním důchodem z mládí uvedené nijak nespojujte, protože ten vám přiznán jistě nebude, když jste studoval.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď.
Píšete že S invalidním důchodem z mládí uvedené nijak nespojujte, protože ten vám přiznán jistě nebude, když jste studoval. Má tedy nějaký smysl žádát o preskoumani? Pokud nemám odpracovane roky tak mám stejně smůlu a žádné peníze dostávat nebudu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V případě nižšího věku, je podmínka získání potřebné doby pojištění mírnější – např. před 20. rokem věku stačí i pouze jeden den doby pojištění. Pro tento účel se za dobu pojištění považuje i doba studia. V případě dříve uznané invalidity byste tedy tuto podmínku splnit mohl.

Invalidní důchod z mládí se přiznává osobám, které žádnou dobu pojištění získat nemohly (např. mentálně postižení), protože nikdy nebyly schopny pracovat nebo studovat.