Je pravda, že navýšení stupně je možné jen o 10 bodů?

Otázka:

Dobrý den,pokusím se stručně,v roce 91 mi byl přiznán ČID po pracovním úrazu/amputace 4 prstů PHK trval do teď,vloni jsem zažádala o zvýšení stupně invalidity.od posudkové mi přišlo,že mi navyšuje stupeň na dvojku.Rozhodnutí ještě nemám.Chci se zeptat,je pravda,že navýšení stupně ,je možné jen o 10 bodů.Vím,že můžu podat námitku,ale oni my vlastně vyhověly.Jde o to,že nejen dle sebe,ale i mínění Dr už nebudu moc pracovat.Zdravotní stav se mi zhoršil rapidním spůsobem.Od r 2020 jsem onkolog.pac.ktomu mi zjistili Chopn 4 stadium, rozedma plic,mám velké problémy i s běžnými úkony.jsem na Up,kde mám teď vystavenou omluvenku.Poraďte mi prosím jak postupovat.Od r 91 ,kdy jsem ve svých 23 letek získala čid,jsem se snažila pracovat na zkrácený úvazek,dle možností svého postižení,teď mám problém dojít si i do obchodu 200m.Netuším,jak postupovat.Děkuji předem za radu i Váš čas.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je pravda, že navýšení stupně je možné jen o 10 bodů?

Posuzování invalidity se provádí podle vyhlášky, kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity (vyhláška č. 359/2009 Sb. o posuzování invalidity). V příloze této vyhlášky jsou uvedeny jednotlivé postižení a k nim je přiřazen procentní pokles pracovní schopnosti. Takto stanovený pokles pracovní schopnosti může posudkový lékař s ohledem na okolnosti a další postižení zvýšit (nebo i snížit) o dalších 10 procentních bodů – § 3 vyhlášky č. 359/2009 Sb.

Pokud s rozhodnutím ČSSZ nebudete souhlasit, můžete proti němu podat námitku. Nic jiného vám poradit nemohu – zdravotní stav posoudit nemusím, nejsem posudkový lékař.