Jak si stěžovat na délku námitkového řízení?

Následující dotaz navazuje na tuto odpověď z důchodové poradny.

Otázka:

Dobrý den, mám doplňující dotaz ke lhůtě vyřízení námitky proti rozhodnutí. Dne 30. 9. 2013 jsem na OSSZ v Liberci podal námitku proti rozhodnutí a do dnešního dne tj. 11. 11. 2013 jsem žádnou odpověď na mou námitku nedostal. V dotazu který jsem na Vás měl před několika dny jste mi odpověděli, že moje námitka musí být vyřízena do 30 dnů. Žádám o sdělení jak mám v tomto případě postupovat, popřípadě zda mám napsat písemnou stížnost na postup na ČSSZ? Nerad bych něco zanedbal z důvodu finanční ztráty na mé výši důchodu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jak si stěžovat na délku námitkového řízení?

V první řadě vás musím uklidnit, protože žádnou „finanční ztrátu“ neutrpíte, protože pokud vám ČSSZ chybějící dobu zhodnotí a přepočítá důchod, dostanete vyplaceny veškeré finanční nároky zpětně ode dne přiznání důchodu. Jak jsem psal již v předchozí odpovědi, proti rozhodnutí o důchodu nebylo vůbec třeba podávat námitku. Podle dokumentace, kterou měla ČSSZ k dispozici (tedy bez chybějící doby pojištění), spočítala důchod správně (alespoň to předpokládám). Po doložení nových dob zaměstnání důchod opět bez problémů přepočítá a rozdíl doplatí.

Pokud si přes výše uvedené chcete stěžovat, tak můžete napsat písemnou stížnost na adresu ČSSZ. Osobně se ale domnívám, že je to naprosto zbytečný krok a popravdě tím stejně ničeho nedocílíte. Doporučuji vám vyčkat rozhodnutí ČSSZ – jak jsem psal výše, o žádné finanční prostředky přijít nemůžete.