Jak se počítá důchod při zaměstnání v zahraničí?

Otázka:

Dobry den. Mam ( nar. 1958 ) rakouske statni obcanstvi. V Cechach jsem pracovala i se zdravotni skolou 11 let + 2 deti. V roce 1989 jsem emigrovala do Rakouska kde budu mit odpracovano 28 let (2018) Rada bych vedela, jak se vypocita vyse duchodu v Cechach. V roce 1986 az 1989 jsem byla pracovala a vysi hrubeho vydelku mam potvrzenou. Dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se počítá důchod při zaměstnání v zahraničí?

Obecné zásady výpočtu důchodu při zaměstnání v zahraničí jsem již několikrát popisoval v tématu zaměstnání v zahraničí – pro nárok na důchod se jednotlivé doby sčítají, při výpočtu důchodu poté každá země vypočítá důchod za dobu pojištěnou v dané zemi.

Už samotný výpočet českého starobního důchodu bez jakéhokoliv zahraničního pojištění, je poměrně složitý. Popsat výpočet důchodu v případě předešlého zaměstnání v zahraničí, by zabralo několik stran textu a stejně by toto vysvětlení bylo pro vás jako pro laika velmi obtížně pochopitelné.

Opravdu velice zjednodušeně: Bude vám přiznán tzv. dílčí důchod, ten se spočítá tak, že v dobách spadajících do rozhodného období (tj. kdy se hodnotí výdělky), kdy jste byla zaměstnána v Rakousku, vám ČSSZ zhodnotí přepočítaný průměrný výdělek, vypočítaný z vašich českých vyměřovacích základů (výdělků). Tyto výdělky jsou adekvátně přepočteny na hodnotu peněz daného roku. Z těchto výdělků a všech dob pojištění (českých i rakouských) pak ČSSZ spočítá tzv. teoretickou výši důchodu. Tato teoretická výše důchodu se poté vynásobí hodnotou, kterou získáme jako podíl české doby pojištění ku vaší celkové době pojištění (české i rakouské) – bude vám přiznán důchod za poměrnou část doby, kterou jste získala v Česku. Výsledkem je český dílčí důchod.