Budu mít nárok na česky dílčí důchod tak, jako mam i z Rakouska za odpracované roky v Rakousku?

Otázka:

Dobrý den. Jsem ročník 1962. V roce 1982 jsem maturovala. Poté jsem pracovala v Česku do roku 1988 s 2x půlroční přestávkou mateřské dovolené.( V roce 1989 jsem opustila Československo a od roku 2003 mám trvaly pobyt na Slovensku ). Kromě toho mám odpracovaných 6 roku v Rakousku a 3 roky na Slovensku. Letos mi je 60 a začala jsem dostávat důchod z Rakouska za odpracovaných 6 roku. Můj dotaz je takový – po dosažení důchodového věku v Česku budu mít nárok na česky dílčí důchod tak jako mam i z Rakouska za odpracované roky v Rakousku?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu mít nárok na česky dílčí důchod tak, jako mam i z Rakouska za odpracované roky v Rakousku?

Československou dobu hodnotí vždy pouze jeden stát (Česko vs. Slovensko) a to ten, na jehož území měl sídlo váš zaměstnavatel ke dni rozdělení Československa (31. 12. 1992) nebo naposledy před tímto datem. Pokud měl váš poslední československý zaměstnavatel sídlo v Česku, bude vám za tuto dobu přiznán český dílčí starobní důchod.

Pro vznik nároku na starobní důchod musíte součtem české (československé), rakouské a slovenské doby získat potřebnou dobu pojištění.