Invalidní OSVČ. Mám si platit sociální pojištění?

Otázka:

Dobrý den, jsem invalidní II. stupně, dlouhodobě bez práce, 2 roky do starobního důchodu. Mám možnost OSVČ, ale s minimálním občasným přivýdělkem – nejspíš nižší, než základ pro platbu sociálního pojištění. Dotaz: 1. Kolik bych musela měsíčně platit sociální pojištění, aby se období započítalo do odpracovaných let? 2. Vyplatí se to, resp. mělo by to vůbec nějaký efekt? (soc. pojištění za 2 roky / částka o kterou by se důchod navýšil). Děkuji za radu.

Odpověď:

Invalidní OSVČ. Mám si platit sociální pojištění?

Obecně platí, že zaplatit pojištění se OSVČ, která vykonává samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší, vyplatí.

Aby vám vznikl nárok na starobní důchod, musíte splnit podmínku získání potřebné doby pojištění. To připomínám proto že uvádíte, že jste dlouhodobě nezaměstnaná.

Způsob výpočtu starobního důchodu v případě předchozího pobírání invalidního důchodu máme popsán v tomto článku. Z něj je patrné, že po přiznání invalidního důchodu nemusí již hrát roli dosažené výdělky (vyměřovací základy), ale že je důležité získat co nejvíce doby pojištění. Dále je důležité připomenout, že při výpočtu důchodu se hodnotí pouze celé roky doby pojištění (co to je?).

Pojištění, které byste jako OSVČ vykonávající činnost jako vedlejší musela za rok zaplatit, by se pohybovalo okol 9.000 Kč (Minimální záloha je pro letošní rok 778 Kč měsíčně, ale to je opravdu pouze záloha. V prvním roce podnikání byste navíc tyto zálohy neplatila). Jeden rok pojištění navíc, může důchod ovlivnit zhruba částkou 180 až 250 Kč (pochopitelně to může být více i méně). Zaplacení 9.000 Kč pojištění by se v tedy vracelo 3 až 4 roky. Zaplacení dvou let bude mít návratnost stejnou – zaplatíte sice dvakrát tolik, ale o dvakrát větší částku se vám zvýší důchod.

Ještě jednou upozorňuji, že výši důchod ovlivňují pouze celé roky pojištění. Pokud začnete podnikat např. v polovině roku a tuto polovinu roku si zaplatíte, nemusí to mít vliv na získání dalšího celého roku pojištění při výpočtu starobního důchodu. Obecně tedy platí, že zaplatit se celý rok doby pojištění je vhodné. V případě, že by se jednalo pouze o část roku, je třeba zjistit, že doplacením získám další celý rok doby pojištění.