Invalidita horníka a starobní důchod

Otázka:

Dobrý den,
Strejda pracoval jako horník v Ostravě a po vojně v Příbrami v Uranových dolech 12 let a od 1.3.1983 do 6.4.2013 byl plně invalidní, soudně určenou tzv. stavovskou invaliditu a proto už nepracoval, v 65 letech ČSSZ změnila invalidní důchod na starobní důchod.
Že měl požádat o starobní důchod už 55 letech, ale strejda požádal až 65 letech o starobní důchod.

Je vůbec možné krátit ( tzv. stavovskou invaliditu určena soudně) na 80%
Je vůbec možné krátit vyměřovací základ na 80%
Je vůbec možné od 7.4.2003 do 6.4.2013 úplně vyloučit dobu i když byl plně invalidní a to proto že měl nárok na starobní důchod už od 6.4.2003 tedy 55 letech a nepracoval.

S pozdravem a děkuji za odpověď.

Podle mne chybí 10 let po 1,5% za každých 360 dní, ale třeba se milým.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidita horníka a starobní důchod

Nic takového jako „stavovská invalidita“ zákon o důchodovém pojištění nezná. Doba pobírání invalidního důchodu III. stupně (dříve plný invalidní důchod) se pro výpočet důchodu hodnotí skutečně v rozsahu 80 %.

Vyměřovací základ (výdělky) se na 80 % nekrátí.

Tuto dobu je pochopitelně nutné (nejen možné) vyloučit, protože pokud by se navyloučila, mělo by to velmi negativní vliv na výpočet důchodu – rozmělnily by se ostatní získané výdělky.

Pokud to chápu správně, myslíte si, že byste měl získat dalších deset let pojištění pojištění, protože jste po vzniku nároku na důchodu (v 55 letech) pobíral plný invalidní důchod a poté od roku 2010 invaliditu III. stupně. Tato doba je však náhradní dobou pojištění a po vzniku nároku na důchod se již nehodnotí. Abyste získal další dobu pojištění, musel byste po vzniku nároku na důchod pracovat. V tomto se tedy skutečně mýlíte.