Nárok na invalidní důchod při přestěhování ze Slovenska

Otázka:

Dobry den chcem sa spitat mam oca je na invalidnym duchodu pestahoval se knam ze slovenska na cechy moze si tu vybavit duchod aby poberal z ciech?dakujem za odpoved

Otázka doplněna:

oco pracoval na cechach kam by som sa mala obratit aby mu uznali invalidny duchod tu v Ceskej Republike nema tady ani poistovnu dakujem vam za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na invalidní důchod při přestěhování ze Slovenska

Pokud váš otec nikdy na území České republiky nepracoval, nárok na invalidní důchod od České správy sociálního zabezpečení mu nemůže vzniknout. Bude i nadále pobírat invalidní důchod ze Slovenska.

Odpověď doplněna:

Jak už jsem psal, to že se váš otec přestěhoval ze Slovenska do České republiky, nemá žádný vliv na přiznání invalidního důchodu z Česka.

Pokud by měl nárok na invalidní důchod z České republiky, měl by ho vyřízený už při žádosti o slovenský invalidní důchod.

Váš otec zřejmě na území České republiky pracoval před rozdělením federace (1. 1. 1993) a v den rozdělení federace již pracoval u slovenského zaměstnavatele. V takovém případě hodnotí veškerou dobu pojištění získanou v Česku slovenská strana. V případě nejasností se obraťte na místně příslušnou OSSZ.