Otázka:
Jsem Italka a po svých 18. narozeninách jsem studovala 7 let v Itálii. Poté jsem se přestěhovala do České republiky, kde jsem pracovala posledních 6 let. Nyní mám chronické onemocnění a snažím se přijít na to, jak by se vypočítal invalidní důchod. Zdá se mi, že dopočtená doba do důchodového věku by se zkrátila na polovinu nebo ještě hůře, protože jsem strávila 7 let studiem v Itálii. Na webu ČSSZ jsem se ale dočetla, že dobrovolné důchodové pojištění je možné sjednat zpětně na jakékoliv období za jakoukoli dobu studia po dosažení věku 18 let, v České republice nebo v zahraničí, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR je postaveno naroveň studia na středních a vysokých školách v ČR.Znamená to, že si mohu sjednat dobrovolné pojištění na 7 let studia v Itálii? Studovala jsem 1 rok na střední škole a 6 let na vysoké škole. Také jsem se dočetla, že minimální měsíční částka pro dobrovolné pojištění se pohybuje kolem 3000 Kč. Pokud bych vyplácel minimum, snížilo by se tím průměrné mzdové zatížení při výpočtu výše invalidního důchodu? Děkuju
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Doplacení doby studia v zahraničí pomocí dobrovolného důchodového pojištění
Ano, za dobu studia lze doplatit dobrovolné důchodové pojištění. To platí i pro studium v zahraničí, pokud je podle rozhodnutí MŠMT postaveno na roveň studia v Česku – § 21 odst. 1 písm. a) bod 1. zákona č. 155/1995 Sb.
Tzv. dopočtená doba se skutečně krácení podle toho, jaké období chybí od 18 let věku – § 41 odst. 5 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb. Pokud ve vašem případě budou od 18 let do data vzniku nároku na invalidní důchod chybět více než dva roky, bude se dopočtená doba krátit. Doplatit pojištění by tedy stačilo pouze v rozsahu, aby vám chyběly méně než dva roky pojištění.
Zaplacené pojistné odpovídá 28 % vyměřovacího základu. Letošní minimum 3 078 Kč tak odpovídá vyměřovacímu základu 10 992 Kč. U zpětného doplácení ale dochází k tzv. devalorizaci (vysvětloval jsem zde). Průměr z jiných výdělků vám doplacení nezhorší, protože při „nedoplacení“ se vám započítá jako výdělek „nula“. Tak se započítají sice nízké částky, ale i ty jsou vyšší než „nula“.
Upřímně, laik není na 100 % schopen spočítat invalidní důchod, navíc s tzv. mezinárodním prvkem a příp. dobrovolným důchodovým pojištěním. Toto je velmi složitá oblast.