Dohoda o rozvázání pracovního poměru po přiznání invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den,
dnes 21.12.2015 jsem obdržel “Dohodu o rozvázání pracovního poměru” ke dni 2. prosince 2015, tento den mi končila nemocenská (podpůrčí doba jeden rok). Důvod: zdravotní důvody – přiznání invalidního důchodu 3. stupně (vyjádření z ČSSZ ještě nemám). Je to obvyklé, že mohu dostat výpověď poslední den nemocenské? (Neschopenka mi byla ukončena ke dni 2.12.2015 – neschopen práce do 2.12.2015) Kdybych mohl nastoupit do zaměstnání, tak bych přišel 3.12.2015 – první den po nemoci. Což jsem ovšem nemohl, protože jsem 29. 11. 2015 nastoupil do nemocnice na operaci TEP kolene a domů jsem byl propuštěn 18.12.2015. Vzhledem k tomu, že ještě nemám oficiálně invalidní důchod potvrzen, je vůbec tato výpověď relevantní? A vůbec je tato dohoda o rozvázání pracovního poměru pro mě nějak výhodná? Nepoškozuje mě do budoucna? Invalidní důchod mi byl přiznán zatím pouze na rok. Můžete mi prosím poradit, jak se mám zachovat? Děkuji.

Odpověď:

Dohoda o rozvázání pracovního poměru po přiznání invalidního důchodu

Ve vašem případě je třeba správně rozlišovat dva pojmy, které si pletete – výpověď a dohodu o rozvázání pracovního poměru. Vy jste nedostal výpověď. Tu je možné dát pracovníkovi pouze ze zákoníkem práce vymezených důvodů, mezi které přiznání invalidního důchodu nepatří. Vám však byla nabídnuta dohoda o rozvázání pracovního poměru. Jak sám název napovídá, jedná se o “dohodu” mezi vámi a vaším zaměstnavatelem – co si vzájemně dohodnete, to bude platit.

Nejsem odborníkem na pracovní právo – zabývám se pouze důchody, ale tuto dohodu považuji za poměrně vstřícný krok od zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že jste byl podle všeho uschopněn už od 3. 12. 2015 a do práce jste nenastoupil, mohl vám psát absence a dát vám skutečně okamžitou výpověď (ta by vás u případného dalšího zaměstnavatele mohla poškodit víc). Odpovědět, zda je dohoda o rozvázání pracovního poměru výhodná, je asi nemožné. Pokud nejste schopen pracovat u současného zaměstnavatele, pak je ale asi nezbytná. Jedná se o poměrné běžný krok po přiznání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně. V případě, že jste si jistý, že splníte podmínku potřebné doby pojištění, není třeba čekat na rozhodnutí ČSSZ.