Dohoda o provedení práce v letech 1994 až 2000 a její hodnocení při výpočtu důchodu

Otázka:

Dobrý den,
Prosím o vysvětlení týkající se výpočtu výše důchodu.
V letech 1994-2000 jsem byla v domácnosti s dlouhodobě nemocným dítětem a přivydělávala jsem si Dohodou o pracovní činnosti. Můj měsíční výdělek nepřekročil 1183Kč.
Prostudováním různých pramenů jsem zjistila informace typu:
“U dohody o pracovní činnosti vzniká účast na pojištění v případě, že si v daném měsíci vyděláte alespoň 2500 Kč.”
Z výše uvedeného jsem pochopila, že těch 6let se mi nebude započítávat do 35let, které jsou podmínkou pro přiznání důchodu.
Mne by ale zajímalo, zda výdělky z DPČ se budou podílet na výpočtu výše důchodu, nebo se k nim při výpočtu nebude přihlížet stejně jako u zápočtu těch let.
Ptám se proto, že jsem si od ČSSZ nechala zaslat Informativní osobní list důchodového pojištění a ve výpisu z těchto šesti let, kdy jsem si přivydělávala DPČ se píše “Druh doby: pojištění” a vydělané částky jsou tam uvedeny v kolonce “Vyměřovací základ”.
Děkuji, s přáním pěkného dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dohoda o provedení práce v letech 1994 až 2000 a její hodnocení při výpočtu důchodu

Tzv. rozhodný příjem, kterého je např. u dohody o pracovní činnosti třeba dosáhnout, byl zaveden až “novým” zákonem o nemocenském pojištění v roce 2009. Před rokem 2009 tedy nebylo třeba rozhodného příjmu dosáhnout a vámi uváděná doba bude hodnocena pro vznik nároku na důchod i jeho výpočet a i vyměřovací základy vám budou hodnoceny při výpočtu důchodu.