Mohu i na dohodu žádat o přepočet důchodu?

Otázka:

Dobrý den, od r.2015 jsem ve starobním důchodu, 3 roky pracuji na poloviční úvazek. Od řijna 2019 přejdu k jinému zaměstnavateli, je pro mne lepší zaměstnanecký poměr, jako doposud, nebo pracovní dohoda ?? výdělek z dohody daním ? mohu i na dohodu žádat o přepočet důchodu ? děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu i na dohodu žádat o přepočet důchodu?

Provést úpravu důchodu je možné pouze dobu činnosti, která zakládá účast na sociálním pojištění – § 27 zákona č. 155/1995 Sb. (zjednodušeně řečeno jde zaměstnání, u kterého se odvádí sociální pojištění.

Existuje dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. U dohody o provedení práce vzniká účast na pojištění při výdělku nad 10.000 Kč měsíčně u dohody o pracovní činnosti vzniká účast při výdělku alespoň 3.000 Kč měsíčně (opět trochu zjednodušeně).

Co je “lepší”, si musíte zhodnotit sám. Pracovní smlouva přináší zaměstnanci vyšší míru ochrany a např. i nárok na dovolenou. Tu u dohod nemáte. U dohody o provedení práce zase i u vyšší příjmu neplatíte pojištění, což zvýší čistý příjem. Na druhou stranu nebudete mít nárok na provedení úpravy důchodu (ušetřené pojištění to ale nahradí).

Daňovým otázkám se v důchodové poradně nevěnuji – dani z příjmu ale podléhá jakýkoliv příjem ze závislé činnosti.