Dobu od plnoletosti dcery do doby ukončení studia mně nezapočítali do důchodu

Otázka:

Dceři bylo 26.1.1996 18 roků,ale výuční obor ukončila řádně až 30.6.1996.Dobu od její plnoletosti do doby ukončení studia mě nezapočítali do důchodu.Pouze do dne její plnoletosti.Je to tak správně,nebo mám žádat o přepočítání důchodu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dobu od plnoletosti dcery do doby ukončení studia mně nezapočítali do důchodu

Doba studia v tomto období má být zhodnocena tak, že období od začátku studia do konce roku 1995 má být zhodnoceno plně (na 100 %), doba od 1. 1. 1996 do 25. 1. 1996 nemá být zhodnocena vůbec (od 1. 1. 1996 se studium před 18. rokem nehodnotí) a doba od 26. 1. 1996 do konce studia má být zhodnocena na 80 %. Více o hodnocení studia píši v tomto článku.

Jedná se ale hodnocení doby studia vaší dcery, ne o vaší dobu (píšete, že tato doba nebyla zhodnocena vám). Případně dotaz upřesněte.

Otázka doplněna:

Děkuji pane Maříku za odpověď,doplňuji,že mě napsali Čssz při žádosti o důchod,že jsem o dceru dle jejich záznamů pečovala do plnoletosti,nikoliv až do konce jejího studia o 5 měs.déle.Ale jak jsem pochopila asi to nehraje pro výměření důchodu žádnou roli.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V tom případě bylo asi vhodné napsat, že se vám jedná o dobu péče a neplést do dotazu studium dcery, které s vaší péčí nijak nesouvisí. Péče vám má být zhodnocena podle toho, do jaké doby byla dcera uznána dítěte dlouhodobě těžce zdravotně postiženým (nejdéle do 18 let), příp. zda i po 18. roce byla uznána převážně bezmocnou. Vliv na výši důchodu to samozřejmě má.