ČSSZ jednoduše v chybějících letech „vynechala“ moje výplaty

Otázka:

V letech 1985-1993 jsem pracoval jsem ve firme ktera pozdeji zkrachovala, a neni tedy mozne ziskat moje vyplatni pasky. CSSZ jednoduse v techto letech „vynechala“ moje vyplaty, vysledkem cehoz je ze muj duchod je velmi nizky. Jake mam moznosti?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

ČSSZ jednoduše v chybějících letech „vynechala“ moje výplaty

ČSSZ jistě pouze nevynechala vaši hrubou mzdu z uváděného období, ale v případě, že se výdělky nepodařilo dohledat, započetla vám místo nich vyloučenou dobu, aby právě nedošlo ke snížení průměru výdělků získaných později. Pokud se skutečné výdělky nepodařilo dohledat, neexistuje jiný zákonem stanovený způsob, jak je nahradit, než jen vyloučenou dobou.

Pokud by ČSSZ nepostupovala výše uvedeným způsobem, je to chyba.

Otázka doplněna:

Dekuji za predchozi odpoved. Snazim se dohledat moje vyplatni pasky z let 1985-1993, ale jelikoz je firma ve ktere jsem pracoval po likvidaci, neni to snadny process, navic jsem v zahranici. Zvazuji tedy jestli se mam odvolat (lhuta do 30 dnu, s tim ze zatim nemam pozadovane podklady), nebo by CSSZ prihledla k teto situaci: Neodvolam se, vyplatni pasky se najdou a dodam je pozdeji. Je mozne na zaklade teto situace pozdeji duchod prepocitat?? Co byste doporucil?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Podání námitky proti rozhodnutí ČSSZ by k ničemu nebylo, protože ČSSZ nemůže zhodnotit výdělky, které nemá doložené. Pokud kdykoliv v budoucnu chybějící výdělky doložíte, ČSSZ důchod zpětně přepočítá a až pět let zpětně doplatí§ 56 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb.