Existuje jiné řešení, jak doložit výdělky?

Otázka:

Zdravím,je mi 61 let. Jsem OSVČ a koncem tohoto roku bych chtěl jít do předčasného důchodu,ale moje otázka se spíš týká výpočtu vyměřovacím základu,vše od roku 86 do letošního roku podstatě vyřešeno,pokud se týče vyměřovacího základu až na rok 91 a část roku 90,kdy jsem byl zaměstnancem Okresního podniku služeb Jičín,dle dohledatelný dokladů lze doložit,že jsem v tomto období zaměstnán byl,ale nelze dohledat vyměřovacích základ.Na České správě sociálního zabezpečení mi navrhují tuto dobu převést do takzvané vyloučené doby celkem se jedná o zhruba 520 dnů.Mám z té doby výplatní pásky,ale na nich bohužel není rok vystavení těchto pásek,když použiju kalkulačku orientačního výpočtu důchodů a dosadím si onen čas odhadem vyměřovacího základu a částku vyloučené doby vychází mi rozdíl zhruba 400 Kč v můj neprospěch.V konečné výpočtu starobního důchodu samozřejmě 400 Kč není málo peněz,ale moje chyba to není a pracovnice se v podstatě vymlouvá na špatnou práci státního úředníka a já za to má být postižený,takže existuje nějaké řešení jak z toho ven.Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Existuje jiné řešení, jak doložit výdělky?

Aby bylo možné zhodnotit hrubý výdělek z dané doby, je třeba, aby byl vyhotoven evidenční list důchodového zabezpečení (ELDZ). A aby bylo možné vyhotovit ELDZ, je třeba mít pro jeho vyhotovení podklady. Pokud k dispozici nejsou (výplatní pásky by stačily, ale pokud z nich není patrný rok, pak je to problém), ale je doložená doba zaměstnání, zhodnotí se tato doba a místo výdělků se zhodnotí vyloučená doba.

Na ČSSZ ani na OSSZ vám tedy nic jako “převedení na vyloučené doby” nemohou navrhovat. V zákoně o důchodovém pojištění je jasně napsáno, že pokud je doložená doba, ale není možné zjistit vyměřovací základy (výdělky), je místo vyměřovacích základů zhodnocena vyloučená doba, která zajistí, že nezhorší průměr z výdělků získaných v jiném dobách§ 16 odst. 4 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb. Vyloučená doba je pro vás výhodnější než nulový vyměřovací základ. To, že vám vyloučená doba tolik nepomůže je dáno tím, že jste měl zřejmě následně nízké vyměřovací základy.

Pro zhodnocení výdělků je třeba znát a doložit přesné čásky výdělků – výdělky nelze doložit jiným způsobem (čestným prohlášením, výdělky spolupracovníka apod.) a jiné řešení tedy neexistuje.