Otázka:
Dobrý den (dnes 3.9.2016 ještě jednou) k viz. Níže otázce: „Zda je povinen PL ČSSZ v protokolu o vyšetření ve věci: „Námitkové řízení“ uvést, dle které kapitoly a položky stanovil míru poklesu pracovní neschopnost ?“ DOPLŇUJI:
S protokolem, kde není uvedeno odůvodnění stanovené míry poklesu pracovní neschopnosti jsem byl u ošetřujícího lékaře manželky a ten mi sdělil že PL ČSSZ si pravděpodobně (lékařsm psychiatrie stanovenou diagnózu F32.2 =Kapitola V., položka 4d= těžké postižení, depresivní epizody těžké bez psychotických příznaků…., dle tabulek 60%, kdy je nárok na přičtení 10 % na základě více zdravotních potíží), si PL ČSSZ „s odborností gynekologie“ sám přehodnotil – na kapitolu V. položka 4c 40% s přičtením 10% což je z PID III.st. na ID II.st
PS: Neuvedeným odůvodněním v protokolu jsme poškozeni u námitkového řízení PL ČSSZ vědomě!!!
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Co všechno musí obsahovat posudek o invaliditě?
Náležitosti posudku o invaliditě jsou uvedeny v § 7 vyhlášky č. 359/2009 Sb. o posuzování invalidity. Ve většině případů bývá odkaz na položku vyhlášky uveden v odůvodnění, ale příslušná vyhláška toto striktně nevyžaduje.
Přesné odůvodnění, vč. odkazu na výše uvedenou vyhlášku (kapitolu a položku), však bude uvedeno v rozhodnutí ČSSZ o námitce, které ještě obdržíte.
Vykonávat činnost posudkového (a námitkového lékaře) může pouze lékař s atestací pro posudkové lékařství. Stanovovat procentní míry poklesu pracovní schopnosti tedy může pouze posudkový (námitkový) lékař. To, že má jinou „základní“ odbornost je zřejmě pochopitelné, protože těžko bude mít ČSSZ speciálního lékaře pro každé onemocnění.