Lze předdůchod a předčasný důchod pobírat současně?

Otázka:

Dobrý den!

Do předdůchodu mohu nastoupit za 3,5 roku v necelých 59 letech. Předčasný důchod v tomto věku čerpat nemohu.
Nabízí se kombinace předdůchodu (s možností práce, třeba na zkrácený úvazek) a potom předčasného důchodu
(již bez zaměstnání).

Otázka: Je možno v průběhu až pětiletého předdůchodu (tj. nejdříve už v 60 letech) požádat o výplatu předčasného starobního důchodu? A také ho dostat? V souběhu by potom byl předdůchod z vlastních prostředků a státní důchod (to snad není špatné řešení, jestli to je možné!). Pokud by souběh nebyl možný, nezbývalo by než si vzít předdůchod minimálně na dva roky a teprve potom brát předčasný starobní důchod.

Podotázka: Zdá se mi z Vašich odpovědí, že doporučujete raději než předdůchod brát snížený předčasný starobní důchod “od státu“ a vlastní naspořené prostředky si ponechat „na přilepšenou“ podle vlastního uvážení a potřeb.
Je to tak?

Děkuji.

Odpověď:

Lze předdůchod a předčasný důchod pobírat současně?

Ano, pobírat předčasný důchod a předdůchod současně je možné. Předdůchod je nutné pobírat nejméně 2 roky v neklesající výši. Ve vašem případě byste tedy mohl o předdůchod požádat v 59 letech (na dva roky) a v 60 letech požádat o předčasný důchod. Jeden rok byste pobíral předdůchod a předčasný důchod souběžně.

Máte pravdu, že nejsem příznivcem předdůchodu, pokud člověk může odejít do předčasného důchodu – důvody jsem popsal v článku Předdůchod nebo předčasný důchod? Co se vyplatí? Odchod do předdůchodu by si dle mého názoru měl každý dobře promyslet za použití selského rozumu.