Dle sdělení pracovnice OSSZ si musím odložit výplatu nejpozději do prosince 2023

Otázka:

Dobrý den,
prosím o sdělení, zda si můžu k 31.12.2022 požádat o předčasný starobní důchod s odloženou výplatou a o uvolnění výplaty požádat k 16.2.2024, kdy dosáhnu nárok na řádný starobní důchod.
Dle sdělení pracovnice OSSZ si musím o předčasný starobní důchod požádat do 6 měsíců od zaevidování nároku na OSSZ a odložit výplatu nejpozději do prosince 2023, aby se mi zohlednil výhodnější výpočet s valorizacemi v roce 2022. Pokud bych si výplatu nechala uvolnit až k 16.2.2024, bude se mi důchod počítat dle nových, současných podmínek.
Prosím o sdělení, zda je tento postup správný.
Také prosím o sdělení, zda bych mohla od prosince 2023 do 16.2.2024 pobírat předčasný starobní důchod, pokud by mi zaměstnavatel poskytl neplacené volno.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dle sdělení pracovnice OSSZ si musím odložit výplatu nejpozději do prosince 2023

Ano, výplatu důchodu si můžete nechat uvolnit i v roce 2024. Nic se potom nezmění na tom, že důchod budete mít přiznán za podmínek roku 2022 (včetně valorizací). To, co vám v tomto smyslu říkají na OSSZ, je nesmysl.

Pokud máte nyní pouze uplatněn nárok a nemáte sepsánu žádost o předčasný důchod, je třeba se do šesti měsíců od uplatnění nároku dostavit na OSSZ a sepsat žádost o předčasný důchod s požadovaným datem přiznání k 31. 12. 2022 a bez výplaty důchodu. Pokud budete zaměstnaná až do dosažení důchodového věku, požádáte si následně o uvolnění výplaty důchodu a jeho úpravu (přepočet).

Postup s neplaceným volnem by možný byl (nesmíte mít účast na sociálním pojištění), ale vzhledem k výše uvedenému je zcela zbytečný.

Článek k tématu odložené výplaty mám zde.