Je invalidní důchod vyplácen i v případě mateřské a následně rodičovské dovolené?

Otázka:

Dobrý den,
jsem v ID 1. st. a chtěla bych se zeptat, zda i v případě mateřské a následně rodičovské dovolené by mi byl důchod stále vyplácen?
A ještě jsem jsem se chtěla zeptat, pokud se důchod zdá nízký, je možné ho přepočítat? V tom případě by ale hrozilo též riziko, že by ho ještě snížili, že ano?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je invalidní důchod vyplácen i v případě mateřské a následně rodičovské dovolené?

Pobírání invalidního důchodu nijak neomezuje možnost pobírat peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) nebo rodičovský příspěvek a naopak pobírání těchto dávek neomezuje pobírání invalidního důchodu. I v době pobírání invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně pak můžete pobírat jak „mateřskou“, tak i „rodičák“.

Pokud se domníváte, že je invalidní důchod spočítán špatně, můžete se na ČSSZ obrátit s žádostí o kontrolu výpočtu. Samozřejmě pokud by se zjistilo, že důchod je naopak vyplácen ve vyšší částce, než má být, došlo by k jeho snížení (to už je ale velká teorie).

Otázka doplněna:

Moc děkuji za odpověď. Prosím, jak se tedy postupuje při přezkoumání výše příspěvku? Invalidní důchod mi byl přiznán v lednu 2012. Navštěvovala jsem vyšší odbornou školu, kterou jsem studovala hned po maturitě. Vše v prezenční formě. V přehledu osobního evidenčního listu důchodového pojištění mám totiž neevidovaných několik dob (v součtu cca rok) v době, kdy jsem studovala řádně střední školu a nebyla jsem plnoletá.

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud byste chtěla výpočet invalidního důchodu zkontrolovat, musíte se buď písemně obrátit na ČSSZ, nebo se dostavit na místně příslušnou OSSZ, kde s vámi požadavek sepíší.

Informace o tom, jak se počítá invalidní důchod u mladých invalidů, naleznete v tomto článku. V článku jsou i podmínky, které je třeba splnit. Pokud rozhodnutí nevidím, těžko se mi hodnotí, zda ČSSZ neudělala chybu.