Zaměstnankyně si chce platit dobrovolné důchodové pojištění po odchodu na mateřskou dovolenou

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych poprosit o informaci k dobrovolnému důchodovému pojištění – zaměstnankyně (prac.poměr pořád trvá) si chce platit DDP po odchodu na mateřskou dovolenou tak, aby jí bezprostředně navazovalo na dobu pojištění pokrytou ze zaměstnání – tzn. aby jí období trvání MD a pak RD bylo započítáváno na důchod jako plně odpracováno co se týče dnů pojištění a nebylo započítáno jako náhradní doba (ani jediný den). Paní odešla na MD během ledna 2023, dítě se narodilo během března 2023; do kdy má paní započítány dny pojištění z titulu zaměstnání a od kdy si pak musí začat platit to DDP, aby jí nevznikla žádná „mezera“? Platí pořád informace, že celý leden, únor i březen se jí započítávají od zaměstnavatele jako „plně“ odpracované 3 měsíce (31+28+31 dnů pojištění) ikdyž už reálně v práci nebyla a pak až od 1. dubna si musí začít platit DDP nebo to je jinak? Moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnankyně si chce platit dobrovolné důchodové pojištění po odchodu na mateřskou dovolenou

V jakých měsících byl zaměstnanec pojištěný, musí vědět jeho zaměstnavatel, protože potřebné údaje zapisuje do evidenčního listu. U dítěte narozeného v březnu bude zaměstnankyně ze zaměstnání pojištěná do konce března, poté ze zaměstnání pojištěná nebude, ale poté opět může účast na pojištění na několik měsíců vzniknout z důvodu „proplacení“ zbylé dovolené.

Vámi popsaný postup je ale zcela nesmyslný a jde o vyhazování peněz do kanálu. Péče o dítě je náhradní doba pojištění (Co je na tom špatného?), která se počítá plně (100 %) stejně jako zaměstnání (pojištění). Rozhodně bych v této souvislosti nepoužíval slova „musí“ nebo „mezera“, protože paní nic platit nemusí a žádná mezera nevznikne.