Částečný invalidní důchod a krácení nemocenských dávek

Otázka:

Dobrý den, v pracovní neschopnosti mi byl přiznán invalidní důchod I. stupně a 30 dní od přiznání mi ukončili pracovní neschopenku. Ale za pár dní jsem nastupovala do nemocnice na operaci s jinou nemocí, tak mi byla vystavena nová pracovní neschopenka, na kterou bylo napsáno POKRAČOVÁNÍ. Ale nemocenské dávky z nové pracovní neschopenky mi byli zkráceny asi o třetinu. Jak je to s vyplácením nemocenských dávek, když mám přiznaný invalidní důchod I. stupně a mám práci na plný úvazek a nemocenské dávky vypočítané z plného úvazku mi byli zkráceny o třetinu. Děkuji.

Odpověď:

Částečný invalidní důchod a krácení nemocenských dávek

Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně nemá vliv na nemocenskou a to ani co se týká možné délky pobírání nemocenské nebo její výše. O pokračování by se jednalo pouze v případě, že by nová neschopenka bezprostředně navazovala na původní.

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou dočasnou poracovní neschopnost, posunulo se i rozhodné období (doba, ze které se hodnotí výdělky pro výpočet nemocenské) a tím mohlo dojít k jinému (nižšímu) výsledku. Nicméně výpočet nemocenských dávek není obor, kterým bych se zabýval, proto vám doporučuji informovat se na OSSZ, která vám nemocenskou vyplácí.