Byl mi přiznán III. stupeň invalidního důchodu. Můžu se hlásit na úřadu práce a pobírat podporu?

Otázka:

Dobrý den. Dnes mi byl přiznán invalidní důchod třetího stupně. Bylo mi řečeno, abych jsem do určitého data nechal zrušit neschopenku, to chápu. Ale není mi již zcela jasné, proč to onoho určitého data mám ukončit i pracovní poměr. A jak to bude nadále se sociálním pojištěním. V jiných dotazech a odpovědích jsem vyčetl, že jsem v rámci invalidity pojištěn zdravotně, proto mi není jasné, jak je to se sociálním pojištěním. Také jsem se dočetl, že při všech stupních invalidity se může pracovat, proč tedy nyní musím ukončit pracovní poměr v současném zaměstnání? A když již nebudu zaměstnán, a budu pobírat důchod 3. stupně, mám se hlásit na pracovním úřadě? A jak to s podporou v nezaměstnanosti v mém důchodu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Byl mi přiznán III. stupeň invalidního důchodu. Můžu se hlásit na úřadu práce a pobírat podporu?

Ano, dočasnou pracovní neschopnost musíte ukončit do 30 dnů od uznání invalidity na lékařské posudkové službě, nekončí-li podpůrčí doba dříve.

Ukončovat pracovní poměr nemusíte – jak jste si správně přečetl v předchozích odpovědích, zaměstnání invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není zákonem omezeno. Je sice pravda, že v případě přiznání III. stupně invalidity žadatelé o důchod v zaměstnání končí, ale není to vaše povinnost. Po ukončení neschopenky pak musíte nastoupit do zaměstnání.

Pobírá invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je tzv. náhradní dobou pojištění. Stát sám sobě sociální pojištění neplatí, ale tuto dobu hodnotí při výpočtu budoucího důchodu (i když v rozsahu 80 %).

Přihlásit se do evidence úřadu práce byste mohl pouze v případě, že byste měl v posudku o invaliditě uvedeno, že “jste schopen výdělečné činnost za zcela mimořádných podmínek” – § 25 odst. 2 písm. d) zákona č. 435/2004 Sb. Pokud tuto informaci v posudku o invaliditě uvedenu nemáte (což se týká drtivé většiny invalidů), nemůžete se evidovat na úřadu práce a tudíž ani pobírat podporu v nezaměstnanosti.