Přiznání invalidního důchodu I. stupně a ukončení dočasné pracovní neschopnosti

Otázka:

Dobrý den. 5.10.2015 mi posudková lékařka přiznala invalidní důchod 1. stupně. Den vzniku invalidity napsala 17.8.2015. Já jsem na neschopence od 26.8.2015. Od přítomné úřednice jsem se doslechla, že musím do 30 dnů ukončit neschopenku! Zatím ale nejsem opravdu schopná vrátit se do práce, byť na zkrácený úvazek. Vím, že mi nemohou vyplácet ID, když jsem na neschopence. Ale chtěla jsem to mít vyřízené. Co mám nyní dělat? Budu muset absolvovat všechno to papírování a posuzování znovu? Nebo stačí přerušit neschopnost a na pár dní si vzít dovolenou??? Snad jsem to napsala srozumitelně??? Prosím o radu. Děkuji předem.

Odpověď:

Přiznání invalidního důchodu I. stupně a ukončení dočasné pracovní neschopnosti

Pracovnice OSSZ vás informovala správně. 30. dnem po jednání na LPS, na kterém jste byla uznána invalidní (nebyl vám přiznán invalidní důchod, o tom rozhodnuje až ČSSZ), je třeba ukončit dočasnou pracovní neschopnost a od následujícího data vám bude přiznána výplata invalidního důchodu (právě rozhodnutím ČSSZ). Vše vysvětluji v článku Od kdy bude přiznán invalidní důchod.

Není pravdou, že invalidní důchodce nemůže marodit (pobírat nemocenské dávky). Výše uvedené omezení se týká pouze období po uznání invalidity. Pokud chcete i nadále marodit, máte v zásadě dvě možnosti.

  1. Nechat se uschopnit 30. dnem, jak to vyžaduje zákon o nemocenském pojištění, alespoň jeden den nebýt v dočasné pracovní neschopnosti a poté se opět nechat uznat dočasně práce neschopnou (začít marodit).
  2. Nechat se 30. dnem uschopnit a od následujícího data si nechat vystavit novou neschopenku na jinou diagnózu (pochopitelně pokud k tomu je medicínský důvod).

Příliš nerozumím tomu, proč byste měla absolvovat “všechno to papírování znovu”? K tomu není žádný důvod.