Musím ukončit neschopenku při zvýšení invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz. V 31. 8. 2013 jsem nastoupila na neschopenku. V téhle době jsem pobírala již I. stupeň invalidního důchodu. Můj zdravotní stav se výrazně zhoršil, tudíž jsem si sama zažádala o znovu posouzení stavu na invalidní důchod v lednu 2014. Na posudkovém oddělení mi sdělili, že mám nárok na II. stupeň invalidního důchodu, který by měl být přiznán již od 13. 11. 2013. Moje otázka je, zda mi musí doktor ukončit pracovní neschopenku? Když bych měla pobírat jen II. stupeň. Nebo zda můžu marodit dále. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Musím ukončit neschopenku při zvýšení invalidního důchodu?

Dočasnou pracovní neschopnost ukončovat nemusíte. Změna stupně invalidity totiž není to samé, co přiznání invalidního důchodu, při kterém dochází k ukončení dočasné pracovní neschopnosti 30 dní po jednání u posudkového lékaře. Ve vztahu k nemocenské je pobírání prvního i druhého stupně invalidního důchodu totožné.

Otázka doplněna:

Děkuji Vám za rychlou odpověď.
Ještě by mě zajímala doplňující otázka.
Když tedy ukončovat pracovní neschopenku nemusím, tak jakou dobu můžu ještě marodit? Ošetřující lékař mi právě říkal, když mi zvýšili na II. stupeň, tak že asi bude muset ukončit do 30 dní neschopenku. To by musel ukončit jen v případě, kdyby mi přiznali plný invalidní důchod? Děkuji.

Odpověď doplněna:

Ukončit dočasnou pracovní neschopnost do 30 dní od jednání na posudkové službě byste musela pouze v případě, že byste žádný invalidní důvod nepobírala a byl by vám nově přiznán. Jak jsem psal výše, změna stupně invalidity není totéž co nové přiznání důchodu a tyto podmínky zde neplatí.

V případě zvýšení invalidního důchodu na 3. stupeň je situace trochu komplikovanější, protože v tomto případě dochází ke zkrácení podpůrčí doby nemocenské z 380 dnů na pouhých 84 dní. Pokud by nedošlo k vyčerpání celé podpůrčí doby, můžete zůstat narodit do konce podpůrčí doby. V případě zpětného přiznání invalidního důchodu 3. stupně by mohlo dojít k příplatku.

Toto však již nemá nic společného s ukončením nemocenské 30 dní po jednání na lékařské posudkové službě.