Budu podávat žádost o předčasný důchod s odloženou výplatou. Jakou mám vůči zaměstnavateli oznamovací povinnost v obou případech?

Otázka:

Dobrý den, budu podávat žádost o předčasný důchod s odloženou výplatou a s odstupem času budu následně podávat žádost o uvolnění výplaty důchodu. Chci se Vás zeptat, jakou mám vůči zaměstnavateli oznamovací povinnost v obou případech žádostí. Musím tyto skutečnosti oznámit zaměstnavateli nebo v této věci s ním komunikuje OSSZ ? V prvním případě si OSSZ asi bude vyžadovat podklady k jednání o předčasném důchodě, ale v druhém případě si nejsem jistý. Musím v případě žádosti o uvolnění čerpání předčasného důchodu informovat předem zaměstnavatele nebo to pro něj bude stačit až podáním výpovědi při ukončení pracovního poměru ? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu podávat žádost o předčasný důchod s odloženou výplatou. Jakou mám vůči zaměstnavateli oznamovací povinnost v obou případech?

V obou případech, tj. jak k přiznání důchodu, tak u uvolnění/úpravě důchodu, bude OSSZ po zaměstnavateli požadovat potvrzení zaměstnavatele a odeslání evidenčního listu důchodového pojištění. Už jen z tohoto důvodu se váš zaměstnavatel o vašich žádostech dozví. Navíc, pokud byste žádal o uvolnění výplaty důchodu před dosažením důchodového věku, musíte již být se zaměstnavatelem domluvený na skončení výdělečné činnosti (správně se má žádat zpětně).