Bude pro mě vyloučená doba výhodnější?

Otázka:

Dotaz péče
Dobrý den,
od listopadu 2014 do června 2015 jsem jako osoba hlavní pečovala o svého otce, který žil v mojí domácnosti. Měl závislost IV. stupně a příspěvek na péči měl 12.000Kč měsíčně. Zároveň jsem byla oba roky OSVČ, činnost jsem si nepřerušila.
Péče mě byla rozhodnutím příslušné správy sociálního zabezpečení uznána. Vím, že doba péče se mě počítá jako doba vyloučená 100 %.
V roce 2014 mám vyměřovací základ za OSVČ 115000Kč a v roce 2015 77000Kč.
Bude se mě příspěvek na péči započítávat ještě jako další příjem k tomuto základu? Asi nebude, protože péče netrvala déle než 15 let.
Pokud se příspěvek na péči nepřipočítá k základu, pak si dobu péče nechám vyloučit a bude to pro mě výhodnější. Je to tak?
Děkuji za odpoveď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude pro mě vyloučená doba výhodnější?

Nepleťte si vyloučenou dobu, která nijak nesouvisí s hodnocením dob pojištění, a náhradní dobu pojištění.

Aby se vám vyplacená péče hodnotila jako vyměřovací základ, musela byste pečovat alespoň 15 let. Pokud byste pečovala ještě o někoho jiného, tyto doby by se sčítaly, ale to se zřejmě nestalo.

Nelze říci, že vyloučená doba musí být vždy výhodnější než vyměřovací základ. Záleží na tom, jaké vyměřovací základy byly získány mimo doby, které chcete vyloučit. Pokud jsou vyšší (po přepočtení na současnou hodnotu peněz) než ty získané v souběhu s vyloučenou dobou, bude vyloučená doba výhodnější. U takto nízkých vyměřovacích základů bych předpokládal, že vyloučená doba bude výhodnější. Žádný zásadnější rozdíl ale nečekejte.