Doopravdy se u péče o osobu blízkou zahrnují jen roky péče a ne příspěvek?

Otázka:

Dobrý den už to tady čtu vše hodně dlouho ,ale doopravdy moc jsem toho nenašla co bych potřebovala vědět.Za chvíli mi bude 64 let.od 18ti let jsem pracovala ,mateřská na 3 děti,až do roku 30.4.2008,od 1.10.2008 až do 23.2.2011 jsem se starala o osobu blízkou až do smrti.Pak jsem již zaměstnání v mém věku nesehnala a proto jsem byla na ÚP až do starobního důchodu.Má otázka zní, jestli doopravdy péče o osobu blízkou (uznána soudem)se zahrnují jen roky péče a ne příspěvek ten byl tehdy 8000,ale byl psán na tchána o kterého jsem se starala. .Děkuji moc za odpověd s pozdravem a přáním hodně zdraví

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doopravdy se u péče o osobu blízkou zahrnují jen roky péče a ne příspěvek?

Jak se doba péče hodnotí při výpočtu důchodu, vysvětluji v tomto článku. Aby mohl být proveden srovnávací výpočet, kdy by se příspěvky na péči hodnotily jako vyměřovací základy, musela by péče trvat alespoň 15 let – § 19a odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.

Vy ale vycházíte ze špatného předpokladu, že by vám takovýto vyměřovací základ nějak ovlivnil výpočet starobního důchodu. Péče je vyloučenou dobou a nijak nezhoršuje průměr z vyměřovacích základů (výdělků) získaných v jiných obdobích. Vyloučená doba je při výpočtu výhodnější než takto nízký vyměřovací základ. Starobní důchod spočítaný způsobem, který požadujete, by vám tak vyšší nižší, než výpočet s využitím vyloučené doby.