Bohužel jsem si nezažádal o předčasný důchod v roce 2022 a zaměstnavatel ruší mé pracovní místo 30. 6. 2023

Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. Na řádný starobní důchod mám nárok dne 20.7.2025. Bohužel jsem si nezažádal o předčasný důchod v roce 2022 a zaměstnavatel ruší mé pracovní místo 30.6.2023. Odstupné mi náleží dle kolektivní smlouvy 6-ti násobné. Ale bude mi nabízet novou pracovní smlouvu na dobu určitou (do konce roku 2024 a pravděpodobně s nižší mzdou), s tím že i poté mi bude odstupné vyplaceno.A teď řeším: Jestli odejít s 6-ti měsíčním odstupným, přihlásit se na úřad práce, po 6-ti měsících si nechám od ÚP vyplácet podporu ( navýšim si tak minimálně o jeden odpracovaný rok na 49 let). Zároveň, pokud vláda schválí v nyní připravované reformě, že zaměstnanci kteří mají odpracováno 45 let, nemusí čekat do řádného důchodového termínu budou moci odejít bez krácení dříve. To už by se mi asi vyplatilo, nějak z vlastních úspor přečkat do roku 2025. Nebo uvažuji špatně a útrata části odstupného + ten rok strávený na pracáku ( jako vyloučené doby) mi nijak neovlivní výši budoucího důchodu. A nebo uvažuji nad tím, že bych vzal odstupné zažádal o předčasný důchod a čekal jestli mi alespoň částečně valorizace (letos v červnu, v lednu 2024 a v lednu 2025) nahradí ztrátu kvůli předčasnosti (8×90 dnů). Jde mi hlavně o to jestli dovedete alespoň částečně odhadnout jestli zmíněné 3 valorizace mohou vykompenzovat výpočet důchodu v roce 2025 (bez krácení za předčasnost). Předem díky za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bohužel jsem si nezažádal o předčasný důchod v roce 2022 a zaměstnavatel ruší mé pracovní místo 30. 6. 2023

Určitě bych v jakémkoliv dalším uvažování nebral v úvahu variantu, že by se lidem, kteří „odpracovali 45 let“, nekrátil důchod. Takovým směrem důchodová reforma půjde spíše stěží a já o něčem takovém velmi silně pochybuji.

Nikdo dopředu nezná výpočet důchodu pro rok 2025 a ani nadcházející valorizace (které se i tak ještě mohou měnit). Ve standardních dobách platí, že výpočet nového roku bývá lepší než výpočet roku starého po valorizaci. To sice loni neplatilo (velmi výrazně) a zřejmě to nebude platit ani na přelomu let 2023 a 2024 (s ohledem na mimořádnou valorizaci). Valorizace ale velmi pravděpodobně nevynahradí krácení předčasného důchodu – není totiž možné koukat jen na valorizace, ale také na to, že výpočet každého roku je jiný. A v roce 2025 prostě bude jiný výpočet důchodu (mění se každý rok bez ohledu, zda probíhá nějaká reforma) a není tedy možné si říct, že mi valorizace důchodu odmažou krácení předčasného důchodu, protože výpočet důchodu v roce 2025 nebude totožný s výpočtem v roce 2023. To ale není to hlavní, podle čeho byste se měl rozhodovat.

Jak vždy píšu, jde o návratnost. Není možné koukat jen na to, jaké budete mít krácení, a to co nejvíce snižovat, ale také na to, co za to zaplatíte. Z mého pohledu nemá smysl být půl roku domo „zadarmo“, když mohu pobírat důchod. S ohledem na mimořádnou valorizaci bych předpokládal, že výpočet roku 2023 bude opět lepší než výpočet roku 2024. Získání dalšího roku doby pojištění díky evidenci na úřadu práce bez podpory a následně s podporou vám výši starobního důchodu samozřejmě ovlivní (získáte další rok doby pojištění a odmažete si krácení), ale ospravedlňuje to vzdání se výplaty důchodu za půl roku? Navíc s ohledem na mimořádnou valorizaci ten rozdíl nebude až tak zásadní.

Na nižší krácení (7,2 % 8,4 %) dosáhnete při datu přiznání důchodu k 31. 7. 2023. K tomuto datu bych směřoval datum přiznání důchodu (samozřejmě s ohledem na to, co od vás vím).