Dva roky před důchodem půjdu platově tak o 5.000 Kč dolů. Jak to ovlivní důchod?

Otázka:

Dobrý den. V roce 2022 jsem si nezažádal o předčasný důchod bez výplaty. Do řádného důchodu bych měl jí v červenci 2025, zaměstnavatel ruší mé místo koncem června letošního roku a nabídl mi zaměstnání do termínu mého řádného důchodového věku, s tím že i pak dostanu odstupné navýšené dle kolektivní smlouvy. Nové místo je platově zařazené o jednu třídu níže, takže předpokládám že i odstupné pak bude poníženo. Počítám, že plattově půjdu tak o 5.000 kč dolů. Ale jde mi o to; myslíte že budou ty dva roky navíc (kdy budu ještě zaměstnán) že mi moc poníží osobní výměrový základ? V současnosti mám výměrový základ 47.125 po 46-ti evidovaných letech. A není tedy lepší zažádat si o předčasný důchod nyní bez výplaty za stávajících podmínek? …a odpracováním posledních dvou let odmazat předčasnost. Pořád vycházím z toho že každý odpracovaný rok navíc by měl výměrovou základnu navyšovat. Nebo se pletu? Předem děkuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dva roky před důchodem půjdu platově tak o 5.000 Kč dolů. Jak to ovlivní důchod?

Nižší vyměřovací základy získané v necelých dvou letech před přiznáním důchodu (výdělky se vám budou hodnotit do konce roku 2024) nemají zásadnější vliv na výši spočítaného starobního důchodu. Maximálně se může jedna o desítky korun, o které by byl starobní důchod nižší.

Výpočet důchodu přiznaného v roce 2023 s odloženou výplatou může být vyšší než výpočet roku 2025. Nebude to ale z důvodu zkrácení rozhodného období (výdělky by se počítaly pouze do konce roku 2022), ale s ohledem na vysokou inflaci ovlivňující valorizace. Jak to ale bude v roce 2025, vám dnes nikdo neřekne. Dnes nikdo nezná ani výpočet roku 2024 a ve vlastně si ani můžeme být jistí valorizací od června 2023.