Na dvou místech byla odpověď, zda má evidence na ÚP vliv na výpočet důchodu a zdá se mi, že si navzájem odporují

Otázka:

Dobrý den, na dvou místech byla odpověď zda má evidence na ÚP vliv na výpočet důchodu a zdá se mi, že si navzájem odporují. Nebo se mýlím ? Viz 21. 2. 2023
Chci požádat o předčasný důchod s odkladem výplaty, registrovat se na ÚP a pobírat podporu
Ne, není to správná úvaha. U předčasného důchodu přiznaného bez výplaty lze odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění pouze výdělečnou činností – § 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Evidence na úřadu práce vám krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty neodmaže, ani nebude hodnocena na 80 %. Vysvětluji to i v základním článku o odložené výplatě, který si, prosím, přečtěte.
26. 2. 2023
Bohužel jsem si nezažádal o předčasný důchod v roce 2022 a zaměstnavatel ruší mé pracovní místo 30. 6. 2023
Získání dalšího roku doby pojištění díky evidenci na úřadu práce bez podpory a následně s podporou vám výši starobního důchodu samozřejmě ovlivní (získáte další rok doby pojištění a odmažete si krácení), ale ospravedlňuje to vzdání se výplaty důchodu za půl roku?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na dvou místech byla odpověď, zda má evidence na ÚP vliv na výpočet důchodu a zdá se mi, že si navzájem odporují

V prvním případě se jedná o tzv. výpočtovou zamítačku, tj. přiznání předčasného důchodu bez výplaty (v současnosti nejčastěji k 31. 12. 2022), kdy odmazávání krácení předčasného důchodu a získávat další dobu pojištění lze pouze výdělečnou činností a není to možné žádnou náhradní dobou (jako např. evidencí na úřadu práce).

V druhé situaci si tazatel o předčasný důchod k loňsku nepožádal a už to ani neudělá. Nejedná se tedy o výpočtovou zamítačku, ale běžné přiznání důchodu, kde dále získávané náhradní doby hrají roli. O výpočtové zamítačce není v tomto případě nutné v tuto chvíli spekulovat, protože mezi lety 2022 a 2023 ji už tazatel neuplatní a mezi roky 2023 a 2024 zatím srovnání udělat nelze.